Bedste milde håndsæber til tørre hænder i 2026

Milde håndsæber til tørre hænder
29.01.26
Milde håndsæber til tørre hænder

Jeg fik et chok, da jeg så min svigermor i weekenden. De bor i Århus, så vi ser dem desværre ikke så tit, og hun havde så ødelagte hænder, at hun havde taget plaster på for at dække det værste.

Fordi hun var løbet tør for sin sædvanlige milde håndsæbe, så havde hun købt en af de der standard parfumefri miljømærkede flydende håndsæber. Og nu er hendes hænder udtørrede, revnede og decideret smertefulde.

Det same problem har min mand, min mor og til dels jeg selv omend i lidt mindre voldsom grad end de andre. Alligevel kommer de ældre damer til at købe de sæber der – fordi de jo har de der pæne mærker, så må de jo også være hudvenlige ikke?

Udtørrende sulfater

Hver eneste danskproducerede miljø- og allergimærkede håndsæbe, jeg kender, er baseret på sodium laureth sulfat. Det er et billigt, skummende og behageligt vaskeaktiv, som er ekstremt udbredt.

Det er der som sådan ikke noget galt med – men hvis du har tendens til tørre hænder, så skal du altså lære noget af min svigermors erfaringer her. For sodium laureth sulfat virker udtørrende, hvis du har tendens til tør hud. Vi har skrevet om det rigtig rigtig mange gange – men det er vigtigt at gentage. Især her nu om vinteren, hvor kulde, blæst og sne gør en ekstra indsats for at udtørre vores hænder også.

God håndsæber uden sodium laureth sulfat

Der findes heldigvis efterhånden mange gode håndsæber på markedet, som er baseret på mildere vaskeaktive stoffer end de mest udbredte med sodium laureth sulfat.  Læs mere om sulfater her.

Vi har udvalgt dem i dette indlæg udfra følgende kriterier:

  • Nemme at købe
  • Uden parfume
  • Ph-værdi under cirka 5,5
  • Rimelig pris

Jeg vil egentlig ikke fremhæve nogen af dem fremfor andre, fordi til netop dette ene formål er de alle lige gode. Hvis du har tendens til tørre hænder, så vil det hjælpe dine hænder at skifte din håndsæbe med sodium laureth sulfat ud med enhver af disse fire, fordi de milde vaskeaktiver i disse fire flydende sæber ikke virker udtørrende på samme måde:

Sanex Zero Hand Wash

Cirka 24 kroner for 250 ml. i blandt andet Kvickly og Normal

En virkelig kedelig håndsæbe, der nærmest ikke skummer overhovedet. Ingen lugt – jeg kan virkelig godt lide den. Den gør det, den skal og en en god mild håndsæbe til tørre hænder. Jeg har købt den i Kvickly.

Matas Mild Håndsæbe

Cirka 43 kroner for 400 ml. hos Matas

Klassisk håndsæbe-konsistens, som har et skær af perlemor. Behageligt skum og en fornøjelse at bruge.

Eco Care Nordic

Cirka 25 kroner for 500 ml. i Føtex og Bilka

Klart den af de fire, som jeg er absolut mindst glad. Den lugter temmelig surt og jeg synes, at lugten bliver siddende på hænderne. Men den virker, og den udtørrer ikke huden.

Pudderdåserne Alt i en Sæbe

Cirka 99 kroner for 500 ml. i blandt andet Matas. Du kan lige nu være heldig stadig at finde den i vores gamle design på tilbud i Rema 1000.

Den er klart dyrest af de fire, men den er meget ofte på tilbud – husk på at der trods alt også er dobbelt så mange ml. i denne i forhold til Sanex, så den er “kun” dobbelt så dyr. Den er også god til resten af kroppen og god til at fjerne makeup med.

Svigermors hænder er i bedring

Til svigermors totalt ødelagte hænder valgte jeg dog at hive det tunge skyts frem, nemlig den beroligende vaskebar fra A-Derma, som du kan købe på apoteket. Det er en virkelig speciel håndsæbe, som jeg tidligere har brugt med stort held til min ældste søns håndeksem. Jeg har skrevet mere om det her. 

Det er en meget rig og fed håndsæbe i bar-form, og jeg vil virkelig kun anbefale den til dig, der har problemer med hænderne, fordi den oprigtigt er speciel at bruge. Men der får den altså også min oprigtige anbefaling. Det er den bedste måde, jeg kender, at vaske hænder og pleje dem samtidig.

Den har min svigermor brugt i en lille uge nu sammen med Alt i en Salve, og jeg kan hilse at sige, at hendes hænder har det meget bedre allerede.

Har jeg glemt nogle flydende sæber på min liste her? Så læg en kommentar.

 

Benyt et af disse links, når du alligevel køber online. Vi får en lille kommision, og det er en stor hjælp.
11 kommentarer
Lene

Igen, tak for tjekket, det er så fedt at kunne styre udenom de sæber der udtørrer. Urtekrams håndsæbe er såvidt jeg kan se også ok

Katja Moikjær

Ja, det er den.

Mette

Sanex Zero shower gel er så vidt jeg ved også uden sodium laureth sulfat og har en god literpris (Ofte omkring 30 kr for 750 ml).

I den forbindelse – er der nogen fordele i at bruge en håndsæbe til håndvask fremfor en shower gel?

Katja Moikjær

Overhovedet ikke. Dengang jeg var ung (og ikke anede hvad en sulfat var) købte vi også altid de almindelige showergel og hældte på sæbedispenser hvad enten det var Neutral eller Sanex. Dem vil jeg så ikke anbefale længere pga sulfaterne, men hvis der er en tilsvarende Zero showergel så køb den!

Emilia

Jeg har lige set en hel ny fra sanex i rema 1000. Den hedder Sanex Skin Therapy Atopic Skin. Det ser ud til at den er uden den type sulfat, der udtørrer, ikke? Hvad synes I om den?

Ingredienserne er:
Aqua, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Sodium C14-16 Olefin Sulfonate, Taurine, Lactic Acid, Arginine, Sodium Benzoate, Hydroxyacetophenone, Inulin, Sodium Metabisulfite, Bisabolol, Sodium PCA, Sodium Gluconate, Triticum Vulgare Germ Oil, Butyloctanol, Poloxamer 124, Glycine.

Katja Moikjær

Den ligner 100% den anden fra Sanex i dette indlæg bare tilsat nogle fancy ingredienser, som du sandsynligvis skyller ud igen i håndvasken før de når at komme i kontakt med din hud. Den ser god ud – den ville jeg vælge, hvis den ikke er dyrere end den anden Sanex.

Rikke

Ift. Sanex’ håndsæbe, så har jeg læst at SODIUM C14-16 OLEFIN SULFONATE er hårdt for huden. Bl.a. inde på Paulas Choice’ hjemmeside. 🤔😕

Katja Moikjær

Det er en god pointe.

Paula’s Choice skriver:

Overall, there are many gentler cleansing agents to choose from when formulating a skin care product, so we generally advise avoiding this one if it’s among the primary surfactants in a face wash or shampoo. While not recommended as a primary surfactant in skin care products, sodium C14-16 olefin sulfonate can be used at low concentrations in combination with milder surfactants to boost the foaming capacity of the finished product.

I Sanex er COCAMIDOPROPYL BETAINE den vigtigste vaskeaktive ingrediens. SODIUM C14-16 OLEFIN SULFONATE er en “ekstra”. Så det synes jeg passer ok med hvad de anbefaler.

Til gengæld har Paula aldrig haft et problem med sodium laureth sulfate og det kan jeg simpelthen ikke se fornuften i: https://www.paulaschoice.dk/da/sodium-laureth-sulfate/ingredient-sodium-laureth-sulfate.html

Katja Moikjær

Når det så er sagt så synes jeg det er svært at vurdere præcis hvor meget sodium c14-c16 olefin sulfonate der skal til for at blive et problem, endsige hvor meget der rent faktisk er i Sanex. Så det er en virkelig relevant vinkel. Tak for den!

Katrine Hansen

Jeg kan ikke se sodium laureth sulfat i min håndsæbe, men der er andre sulfater som f. Eks. Sodium Coco-Sulfate. Er det også problematisk?

Jeg bruger selv Urtekrams parfumefri håndsæbe (den blå) og har efterhånden brugt den i mange år, selvom den er dyrere end mange andre (300 ml kr. 49,95), men den er tit sat ned og så køber jeg et lager… 😉

Katja Moikjær

Hej Katrine. Der er Sodium Coco-Sulfat i dem på billedet også. Den er meget mildere og et godt alternativ til sodium laureth sulfat.

Din kommentar

Din email adresse vil ikke blive offentliggjort. Nødvendige felter er markeret med *