TÆNK Kemi og alle de danske miljø- og allergimærkede solcremer med A-kolber er kommet i modvind på de sociale medier, fordi de danske solcremer kan være forurenede med ftalaten DnHexP på trods af at de har både miljømærket Svanen og A-Kolben i kemiluppen.
Og lad mig lige slå fast her til at starte med: Vi synes IKKE, du skal stoppe med at bruge din solcreme, fordi du er bange for ftalater. Tværtimod. diethylamino hydroxybenzoyl hexyl benzoate er et fremragende UVA-filter – hvad enten det indeholder rester af ftalater eller ej. Så bliv ved med at bruge den solcreme!
Men historien om Diethylamino hydroxybenzoyl hexyl benzoate eller DHHB, som vi forkorter det til for nemheds skyld, er ikke ny, men tværtimod en vi har skrevet om flere gange og som jeg bruger enhver lejlighed til at tale om, fordi den på meget fin vis fremhæver det problematiske i at instanser som TÆNK Kemi og Svanen prøver at fremhæve nogle solfiltre som “sundere” eller “sikre” end andre.
Nu bruger samtlige danske producenter som for eksempel Derma, Matas og Apoteket allesammen DHHB, fordi det i praksis er umuligt at lave en solcreme uden, hvis man både vil have et allergimærke, et miljømærke og en A-kolbe hos TÆNK. Og så har vi selvfølgelig balladen, når tyske forbrugertests begynder at vise forurening af DHHB med ftalater, og når Rigshospitalets forskning viser, at DHHB kan forstyrre sædceller. Den europæiske debat startede for alvor, da tyske undersøgelser viste at børns urin viste spor af den forbudte ftalat DnHexP. Det samme er fundet i danske undersøgelser.
Ingen af delene er specielt nyt eller overraskende – og det sker hele tiden på alle mulige andre ingredienser, og det ville aldrig få fornuftige mennesker til at fraråde at bruge en solcreme.
Nye grænseværdier
Ny europæisk lovgivning sikrer, at der nu er en grænseværdi på maks. 10 ppm DnHexP i DHHB. Den træder i kraft for nye produkter i 2027, men altså ikke for produkter, som du finder på markedet nu. Her skal du stole på producenterne – skriv og spørg dem, hvis du er tvivl. Forbrugerrådet TÆNK har også spurgt ind til det og angivet deres svar i deres solcreme-test.
Særstatus til DHHB?
Det pudsige er selvfølgelig, at vi er vant til at TÆNK Kemi råber op og fraråder ingredienser på et langt løsere grundlag end dette, så hvorfor har de været så musestille denne gang?
Årsagen er selvfølgelig, at så er der ingen solcremer tilbage i deres system, som de kan anbefale.
Mit spørgsmål er så bare, hvorfor solcreme med DHHB er så meget bedre end alle mulige andre gode europæiske solcremer?
DHHB vs. Ethylhexyl Salicylate
Den primære årsag til DHHB’s store popularitet i danske solcremer er, at ethylhexyl salicylate og octocrylene ikke længere er en del af det gode selskab.
Jeg ved ikke, om I kan huske den ballade, der var, dengang octocrylene blev udpeget som en allergirisiko og pludselig røg ud af alle de danske solcremer – det var vist omkring 2011. Risikoen er reel nok, du kan blive allergisk overfor octocrylene.
I 2005 viste en undersøgelse at ethylhexyl salicylate har en svag østrogen aktivitet i et laboratorie, men det er ikke blevet bekræftet på mennesker (kilde).
I 2007 kiggede den videnskabelige komité på UV-filteret og kom frem til, at Ethylhexyl Salicylate har en lav giftighed og kan tåles i ret høje doser, før man ser nogen effekt. Det betyder, at man kan bruge en høj koncentration uden at få bivirkninger. Læs mere hos Allergy Certified.
Alligevel giver en solcreme med ethylhexyl salicylate en C-kolbe hos TÆNK Kemi, mens solcremen med diethylamino hydroxybenzoyl hexyl benzoate giver en A-kolbe. Jeg argumenterer IKKE her for, at diethylamino hydroxybenzoyl hexyl benzoate skal have en C-kolbe – tværtimod. Men forklar mig hvorfor for eksempel en solcreme med ethylhexyl salicylate er et bedre valg end en solcreme med DHHB? Eller for den sags skyld en solcreme med DHHB er et bedre valg end en solcreme med et mineralske filter, som får en B-kolbe?
Til sammenligning bruger tyske Öko-Test et andet grundlag end TÆNK Kemi, og de anbefaler “kun” at være opmærksomme på fire solfiltre, nemlig octocrylene, homosalat, benzophenone-3 og ethylhexyl methoxycinnamate. En opgave der er rimeligt overskuelig – der er ikke mange, der bruger dem længere i EU.
Alle solcremer er sikre
Vi synes som altid, at I skal vælge den solcreme, der passer bedst til dit personlige behov. Vores beef er med den bekymkringsindustri, der prøver at sælge solcremer eller medlemsskaber på at være “mere rene” og “mere sikre” end andre, for det findes ikke. Vi har en europæisk lovgivning, der sikrer et højt niveau af forbrugersikkerhed.
Det kan godt være det går lidt langsomt ind i mellem, og det kan godt være det er irriterende, altid at skulle være enig med de andre, men i den sidste ende, så er det den, der sikrer, at du kan stole på de produkter, du kan købe i enhver dansk butik.
Personligt er mit problem med den her sag, at forbrugernes rettesnor (TÆNK), som tester så mange andre ting i vores hverdagskemi, ikke tester for forurening af DHHB, men kun går ud fra producentens svar.
Når der i Tyskland bliver fundet DnHexP i 20/40 solcreme med DHHB, så bliver man da bekymret. Især med små børn og det øgede fokus på cocktail effekten