
Læbepomader og salver er blevet en tynd kop te. På denne årstid, hvor vi alle går rundt og er kronisk indtørrede, så er der ikke megen hjælp at hente. Der er nemlig sket to ting:
For det første er vaseline blevet umoderne. Altså mineralsk olie eller petrolatum. Gode gamle vaseline, der ellers uden sammenligning er den bedste ingrediens, vi kender, til at beskytte huden mod udtørring.
For det andet er lanolin gået af mode. Nu skal produkter jo være veganske, og det udelukker ingredienser fra dyrehold – herunder lanolin. Jeg ved ikke helt, hvordan det hænger logisk sammen med, at vi pludselig allesammen strikker uldtøj, men sådan er det altså. Vegansk er in, lanolin er yt.
Holder fårets uld vandafvisende
Lanolin er fedt fra fåreuld. Det er en suveræn fugtbinder til tør hud. Den er nemlig et fedtstof, der ligner hudens eget. Lanolin indeholder kolesterol, fedtsyrer og estere, som ligner hudens egne lipider, og det kan vores hud godt lide. Lanolin er skabt til at holde fårets uld vandafvisende, og det er netop den egenskab, vi gerne vil have på vores vinterudsatte læber. Samtidig har lanolin også antiinflammatoriske og antibakterielle egenskaber.
I stedet har moderne læbepomader fået fine farver, sjov indpakning og fancy ingredienser, som er lige så velegnede som et par ballerinasko, når vintervejret rusker udenfor, og læberne krakelerer.
Tre salver med lanolin og vaseline (indeholder reklamelink*)
Her er tre læbepomader eller salve med masser af lanolin og vaseline til dine tørre læber.
Decubal Lips & Dry Spots Balm
Klassisk salveformel med vaseline, lanolin og bivoks uden parfume. Normalpris cirka 69 kroner for 50 ml*.
Pudderdåserne Alt i en Salve
Klassisk salveformel med vaseline, lanolin og bivoks tilsat panthenol, sheasmør og 0,5% salicylsyre. Uden parfume. Normalpris 99 kroner for 30 ml. Pt. udsolgt flere steder og på tilbud på grund af emballageskift*.
Faaborg Pharma Dry Spots & Lips Balm
Klassisk salveformel med vaseline, lanolin og bivoks tilsat en lille smule planteolie. Også uden parfume. Den er praktisk talt identisk med Decubal OG endda lidt billigere. 55 kroner på apoteket blandt andet.*
Det er alle tre gode produkter på den samme basisformel. Pudderdåserne Alt i en Salve adskiller sig primært ved at indeholde en lille smule eksfolierende salicylsyre – det gjorde Decubal også i gamle dage, før TÆNK blev sure på salicylsyre.
Vil du have den ekstra eksfolierende effekt af salicylsyre og plejende effekt af panthenol, så køber du vores. Sarte læber, meget sart hud og børn under 3 år vil ikke have salicylsyre, de skal gerne købe en af de andre. Hvis du er en af dem, må jeg så ikke helt personligt anbefale at købe den danskejede version fra Faaborg Pharma fremfor for Decubal, der er ejet af en amerikansk kapitalfond?
PS. Allergikere skal passe på
Allergi overfor lanolin er sjælden, men risikoen øges kraftigt for særlige grupper. Hvis du har særlige hudproblemer eller er en allergi-risikogruppe, så skal du overveje det.
Dette indlæg indeholder et eller flere affiliate link, der giver os kommission, hvis du køber noget. Dette påvirker dog ikke vores redaktionelle arbejde og holdninger, og når du køber noget gennem et affiliate link, støtter du vores arbejde.

Ved I de tilsvarende læbepomader (altså fra de samme mærker) indeholder det samme?
Eller kan I anbefale nogen med samme egenskaber?
Jeg har ikke altid rene fingre, når jeg skal bruge læbepomade, og foretrækker en stift/lille tube salve, fremfor dem, der skal fordeles med fingrene.
De tilsvarende læbepomader fra samme firmaer er lavet uden vaseline efter at TÆNK blev sur på vaseline, så de er lavet specifikt med det formål at få pæne karakterer i TÆNKs kemilup. De er uden vaseline og uden lanolin og lavet af planteolier – og har altså helt andre egenskaber.
Jeg forstår godt dit problem – du er ikke den eneste der har nævnt det
Hej med jer – hvordan er “konsistensen” og følelsen på læberne af jeres VS decubal? Jeg er ret fristet til at prøve jeres, når jeg løber tør inden længe, men jeg er temmelig sanse-sart, og decubals er den eneste jeg endnu har kunne have på i længere tid ad gangen. Jeg prøvede endda deres lyserøde version, den kan jeg ikke holde ud.
Jeg har ikke brugt Decubal for nylig, men har lige nu den fra Faaborg til sammenligning og jeg kan helt ærligt ikke beskrive forskellen. Jeg er ikke spor sansesart på den måde – endda lidt følelsesløs. Jeg er ikke den rette at spørge. Jeg ville næppe selv mærke forskellen. Hvis du går i Matas eller Magasin, så har de testere, så du kan prøve – det synes jeg er det bedste du kan gøre.
Jeg husker fra sidste år, at Tænk anbefalede at man ikke brugte Decubals produkt på læberne, da stoffer deri var giftige ved indtag (i større mængder), men at man fortsat frit kunne bruge den på øvrige krop. Var det en and eller har de ændret formulering?
Bh Malene
Det siger TÆNK stadig. Vi er selvfølgelig ikke enige og har skrevet lidt om det her: https://pudderdaaserne.dk/2021/06/04/fredagsfavorit-mineralsk-olie-og-vaseline-en-hudhelt/
DermaKnowlogy MD01 Lipid Balm er nærmest 1:1 magen til Decubals Lips and Dry Spots. DermaKnowlogy er en dansk virksomhed, der udvikler og producerer alle produkter her i Danmark. Kan slet ikke undvære den!
Den er faktisk interessant, fordi den ikke indeholder lanolin – så den er et godt alternativ til alle allergikerne
Tak for et virkelig (!!) brugbart skriv, ‘dryspots & lips’ har gjort en kæmpe forskel for mine og børnenes læber de sidste par uger.
Jeg faldt over en Kløver Vaseline læbepomade til 14 kr i min lokale Normal og med den viden om petrolatum som jeg netop havde læst hér købte jeg den fluks, for den indeholdt faktisk petrolatum – og jeg bliver ikke helt så ked af det, når børnene smider den væk, når den kun koster 14 kr.
Jeg er glad for at du kan bruge det – jeg købte faktisk også netop sådan en gul bøtte der på min tur til Jylland for nylig. Det var lykkedes mig at rejse helt uden nogen form for læbepomade og jeg var desperat. Det var det bedste, jeg kunne finde i den lokale Føtex, og den holdt mine læber i live indtil jeg kom hjem.