
Sponsoreret indlæg
Dengang i halvfjerdserne da jeg lærte at børste tænder, var der desværre ikke en Oral-B GENIUS til hjælp eller en app, man kunne indstille til ens egne behov. Dengang var reglen, at man med tungen skulle kunne mærke at alle tænderne var helt glatte, inden man gav den gas med de neonpink såkaldte sladrepiller, der afslørede alle de steder, man manglede at børste. På den skole, jeg gik, havde skoletandplejen et helt tandbørstningsværksted, hvor man kom klassevis og lærte at børste tænder, samtidig med at der altid var åbent i spisefrikvarteret, hvis bisserne trængte til en børstning. Den metode til at tjekke tandbørstningen har jeg taget med mig, og det er også sådan, jeg har lært mine sønner at børste tænder.
Nutidens sladrepille
Næsten hver aften udfordrer mine drenge hinanden med Oral-B GENIUS og tandbørsteudfordringen i App’en, det er lidt sjovt at se de to hygge sig med en nyere og meget mere teknologisk sladrepille. Især fordi vi faktisk har trænet grundigheden af tandbørstningen med indkøbte sladrepiller for en del år siden. Det havde vi meget sjov ud af, fordi der er blevet ændret på formlen, siden jeg var barn, og det kraftige røde farvestof er altså markant sværere at få af igen, end det var dengang. Der er meget mere sport i at ramme hundrede procent i den indstillede udfordring i app’en, end der er i at kæmpe med rødt farvestof i hele munden.
Oral-B GENIUS kan blive din
I Punkt1s webshop kan du læse mere om alle de ting Oral-B GENIUS kan, hvor mange rotationer og pulseringer den kan præstere per minut og selvfølgelig meget andet. Tandbørsten kan blive din, hvis du i kommentarfeltet herunder fortæller om de af funktionerne, du har læst om inde i shoppen, som du lægger vægt på, når du vælger elektrisk tandbørste. Hvilke funktioner vil du sætte størst pris på, af dem jeg ikke har nævnt i dette indlæg? Vinderen af Oral-B GENIUS trækker vi ved tilfældig lodtrækning på næste onsdag den 25. januar, når kommentarfeltet er blevet lukket.
Der findes to modeller af Oral-B Genius, den ene hedder Oral-B Genius 8000, og den anden hedder Oral-B Genius 9000. Forskellen på de to modeller er at Oral-B Genius 8000 har lidt færre funktioner og mindre tilbehør end den dyrere model Oral-B Genius 9000.
Sponsoreret indlæg skrevet og konkurrence afholdt i samarbejde med Oral-B
De roterende bevægelser, tunge programmet, hvidere tændere programmet og at den kan snakke med andre tandbørster så der bliver konkurrence i at børste bedst.
tryksensoreren er helt sikkert det jeg lægger mærke til – for det er dét min tandlæge har lagt vægt på overfor mig … hun mener at jeg bør købe en elektrisk tandbørste. Meeeen det er bare en lidt dyr investering eller en lidt kedelig julegave at få 😀
Der må være batteri tiden, er enig med Lotte Marie. Den el tandbørste jeg har idag skal oplader vær 3 dag!!! Bliver så irriteret når den går i stå, midt i tandbørstningen
Alt det tekniske er super smart, men den ‘funktionalitet’ som jeg sætter størst pris på, er faktisk at den ganske enkelt børster tænderne meget renere end man selv kan klare. Med elektrisk føles tænderne enormt rene! Lækkert!
Det må helt sikkert være tryksensoren, for min tandlæge kommenterer hver gang som det eneste at jeg børster en anelse for hårdt 🙂
Helt sikkert, at den har tryksencor. Jeg er desværre ikke altid for god til, at regulere det selv.
Og fed præmie. ✌🏻
Helt klart trykcensor. Jeg har noget smadret tandkød, af præcis det den censor modvirker.
Og så har jeg fødselsdag den 25. januar. Så det vil en dejlig fødselsdagsgave. 😉
Helt klart tryksensor ❤️
Helt klart at den er koblet op til en app med feedback i realtid. Så cool! 🙂
Tryk-sensor, kan melde mig i koret af den der har tendens til at børste for hårdt, og rejseetui!