
Sponsoreret indlæg i samarbejde med Gillette Venus og Olay
Det er lidt sjovt, som tingene af og til falder sammen. I sidste uge modtog jeg en mail fra en læser, som har ”de tørreste skinneben i verden”. Selvom hendes ben måske er de tørreste, så er problemet med tørre skinneben helt almindeligt. Faktisk har de fleste af os nok temmelig tørre skinneben et par gange i løbet af vinteren og ikke sjældent skyldes det udtørrende barbersæbe eller måske endda manglende barbering. Mine egne ben er i hvert fald langt tørrere, når de er au naturel.
I weekenden modtog jeg så en pakke med den nye barberskraber Sugarberry fra Gillette Venus og Olay, som vi kører en ualmindelig lækker konkurrence for, men mere om den senere…
Mit svar og Venus Olays meget hurtigere løsning
Det lidt pudsige sammenfald er, at mit svar og det gode råd i brevet som lå i pakken med Venus Olay Sugarberry er stort set identiske. Tippet fra Venus Olay går nemlig ud på at barbere, eksfoliere og pleje i én og samme bevægelse med den nye barberskraber.
Den lidt mere tidskrævende version, som jeg selv har benyttet mig af, er en bodyskrub og derefter barbering med olie. Det fungerer fint, men det er altså en hel del hurtigere at klare det hele på én gang, når jeg alligevel barberer benene.

Lektien
Det er ingen hemmelighed at både Katja og jeg er store fans af Gillette i forvejen, og at vi begge to kun har været ganske lidt utro overfor netop denne barberskraber. Efter sidste fejlkøb har jeg sandelig lært lektien, kødsåret på mit knæ var nemlig flere uger om at hele… Så nu er der kun Gillette Venus for mig.
Det var med et smil på læben, at jeg læste om de nu endnu bedre barberblade, og det var med meget lille forventning om, at de skulle være SÅ meget bedre, da jeg testede dem. Men med en af de førende plejeproducenter i ryggen er der selvfølgelig noget om snakken. Og efterfølgende havde jeg så bløde ben, at min yngste søn kommenterede det…
Synes du, det lyder for godt til at være sandt, så kan du selv læse søde Rikkes anmeldelse.
Vil du vinde?
Nævnte jeg ikke en konkurrence? Jo, jeg gjorde så… I forbindelsen af lanceringen af denne nye smarte 2-i-1 barberskraber Venus Olay Sugarberry udlodder vi nemlig en overdrevet lækker præmie:
- Et Venus Sugarberry Kit samt et Spa ophold på Kurhotel Skodsborg til en værdi af 4000,- for dig og en ven.
Det eneste, du skal gøre for at vinde, er at fortælle, hvad dit bedste hudplejetip for vinteren er. Det er kun de tips i kommentarfeltet herunder, som er med i konkurrencen.
Sidste frist for deltagelse i konkurrencen er den 11. marts 2014, hvor kommentarfeltet vil blive lukket. Vinderen bliver trukket af Gillette Venus, hvorefter denne bliver offentliggjort den 12. marts her på bloggen.
Held og lykke til jer alle sammen, jeg glæder mig til at læse jeres bedste tips.
I dagens anledning
Når nu mit tirsdagstip allerede er blevet afløst af et andet og meget hurtigere tip, så får du lige et tirsdagstip mere…
Det er egentlig mest en påmindelse, men hvor ville jeg ønske, at der var nogen, som prikkede mig på skulderen et par gange dagligt, så jeg måske kunne huske at smøre mine neglebånd med olie. De bliver nemlig sindssygt tørre af de uendelig mange tests af neglelak, som jeg udsætter dem for. Derfor har jeg olie alle tænkelige steder i mit hjem, og i tasken ligger der også et par stykker. På den måde er det lidt lettere at huske.
Venus Olay Sugarberry barberskraberen koster 170 kroner og en pakke med tre refillblade koster 175 kroner, køb dem for eksempel hos Matas.
En fed creme på benene og så under dynen – Vågner op med de blødeste ben! 🙂
Mit bedste vinter-tip er både hurtigt og billigt. Mix lidt olivenolie og sukker (evt. lidt honning) og skrub dine læber hver aften. Brug en god læbepomade bagefter. Efter lidt tid har du helt baby-bløde læber!
(Skrubben kan også bruges på albuer/knæ og andre tørre steder)
😉
Mit bedste tip til vinterhud: Smør læberne ind i Mentholatum hver aften inden du går i seng, evt. skrubbe læberne inden med en tandbørste. Og så smører man hænderne ind om aften i en god fed creme. Sådan slipper jeg af med tørre hænder og læber. En god ide er stille creme og læbepomade på natbordet, så du husker det, inden du går i seng.
Et trick der redder mig gang på gang er at smøre fødderne ind i en fed creme (fx A Dermas Exomega) før sengetid og sove med et par uldsokker på. Så vågner jeg op med de blødeste fusser!
Og hvis man er rigtig overskudsagtig, kunne man jo bruge de mørke vinter-søndage på selv at strikke strømperne – det er meget zen på den oldschool måde 🙂
Mit bedste hudplejetip til om vinteren er ikke at bade i varmt varm, men lunkent – gerne koldt – da for varmt vand udtørrer huden. Desuden exfolierer jeg min hud 1-2 gange om ugen, da det blandt andet gør så huden bedre kan optage fugtighedscremen 🙂
Creme/olie på hele kroppen om morgenen efter badet og igen når der skiftes til nattøj – så har huden god tid til at suge fugt og næring i løbet af natten.
Mit bedste råd er mandelolie. Jeg bruger til i håret, blander det i min ansigtscreme om aftenen og giver også gerne mine vintertørre hænder en omgang. 🙂
Mit bedste råd til kroppen er en bodyscrup i badet, derefter barbering diverse steder, og lige efter badet (når man har tørret sig) smører man hele kroppen ind i mandelolie. Ansigtet renser man i badet, og smører derefter hypenkerneolie i hovedet, når man har tørret sig. Det hele lige inden sengetid. Det giver den lækreste, glatteste og mest fugtede babyhud, og følelsen holder flere dage!
Skøn konkurrence : )
Jeg bruger lidt olie i fugtighedscremen og indsmører kroppen = Dejlig blød hud : )
– og et varmt fodbad med vand, olie, salt og citron og derefter en fed fodcreme : ) Velvære : ) : )
Plaisir laver en virkelig god håndcreme som holder mine hænder bløde (så bløde som muligt, mine hænder bliver helt ekstremt tørre om vinteren).