Fredagsfavorit: Garnier Ambre Solaire Sensitive Advanced Hydrating Face Protection Mist SPF 50

Nu fik jeg nævnt den kort i Tirsdagstip: Husk alle de sarte steder i tirsdags, men jeg er altså så begejstret for Garnier Ambre Solaire Sensitive Advanced Hydrating Face Protection Mist SPF 50, at jeg endte med at købe seks dåser, fordi Matas har tre for to i øjeblikket. Derfor fortjener den naturligvis også at blive favorit denne fredag, for det er alligevel sjældent, at jeg vælger at storshoppe et produkt på den måde. Men nu blev jeg altså fristet af udsalg og sådan 75 ml. får hurtigt ben at gå på, når man opholder sig ude i løbet af dagen.
En god kombination…
Om morgenen når jeg har været i bad, smører jeg en kæmpe klat svarende til cirka syv pump af vores Alt i en Beskyttelse i ansigtet og dekolletagen. Den er jeg naturligvis vild med, selvom vi ikke er specielt gode venner, lige når jeg har været i bad. Om sommeren har jeg det helt åndssvagt varmt, når jeg kommer ud af badet, og det tager altid lidt tid at blive afkølet igen… på de travle dage kan det godt være en udfordring og så smører jeg hellere med Alt i en Beskyttelsen to gange med cirka tre pump, for at være sikker på den rigtige beskyttelse. Og resten af dagen bruger jeg Garnier Ambre Solaire Sensitive Advanced Hydrating Face Protection Mist SPF 50.
Makeup og SPF
Du kan naturligvis sagtens vælge at bruge Garnier Ambre Solaire Sensitive Advanced Hydrating Face Protection Mist SPF 50 hele dagen, men jeg bruger Alt i en Beskyttelse, fordi den holder min hud mat og udjævner hudtonen, så jeg ikke behøver at tænke på foundation eller lignende i hverdagen. Hvis jeg har brug for mere vælger jeg en fast pudderfoundation, jeg kan have med mig i tasken. Generelt er jeg nemlig uvenner med det meste makeup i sommermånederne, men selv hvis jeg brugte makeup ville Garnier Ambre Solaire Sensitive Advanced Hydrating Face Protection Mist SPF 50 være perfekt, fordi det er en mist.
Sådan bruger jeg de praktiske mists
Jeg har allerede nævnt den lækre Filorga UV-Bronze Mist SPF 50 i Månedens Favoritter: Maj 2017, og den, synes jeg naturligvis, stadig er lækker. Udfordringen er som sagt, at man skal bruge en del, hvis man skal være ordentligt beskyttet med den påtrykte SPF, og derfor er det altid lidt sjovere, når der er et billigere alternativ. Som sagt starter min dag med Alt i en Beskyttelsen, men dagen lang er det Garnier Ambre Solaire Sensitive Advanced Hydrating Face Protection Mist SPF 50, der sørger for, at jeg ikke bliver forbrændt.
Sund fornuft
Selvom alle taler om siesta og pause fra solen midt på dagen, så vil jeg lige minde om, at selv ikke alverdens solcremer kan beskytte dig, hvis du ikke dyrker solen med omtanke.
Det betyder måske, at du er længere tid om at opnå den kulør, du synes er helt rigtig, men det betyder også, at du skåner dig selv og især din hud for en masse skader fra UV-stråler, der som bekendt både er livsnødvendige og dødsensfarlige. Husk derfor hat, tørklæde, passende beklædning og naturligvis SPF, hvis du er nødt til at opholde dig i solen i timerne mellem klokken tolv og klokken tre.
Her kan du købe det (Reklamelinks*)
Garnier Ambre Solaire Sensitive Advanced Hydrating Face Protection Mist SPF 50 koster 89,95 kroner, og du kan finde den i store supermarkeder, Nicehair* og i Matas*.
Dette indlæg indeholder et eller flere affiliate link, der giver os kommission, hvis du køber noget. Vi linker kun til vores foretrukne webshops, og når du køber noget gennem et affiliate link, støtter du vores arbejde.
Find vores egen hudplejeserie på Dåseshoppen.dk - Følg os på Facebook og Instagram @pudderdaaserne.dk
Kan du lide, det vi laver? Så brug et af disse links, når du alligevel køber online. Vi får en lille kommision, og det er en stor hjælp.
Matas.dk - Sephora.dk - MAC - Paula's Choice - Asos - Escentual - Lookfantastic.dk - Gosh.dk - Feelunique - Beauty Bay - Nicehair.dk - DECIEM - Ellos - Nelly - Flere links
Det lyder virkelig genialt at man kan bruge den over makeup :D